Historia i teraźniejszość
1 sierpnia 1953 roku w Gorzycach Wielkich otwarto na okres jednego miesiąca dzieciniec celem zorganizowania opieki nad dziećmi w okresie prac żniwnych na wsi. Placówka powstała na wniosek tutejszych kobiet a otwarły ją ówczesne terenowe władze oświatowe.
Dzieciniec urządzono w Szkole Podstawowej i czynny był codziennie od godz. 9:00 do godz. 15:00. Z opieki korzystało 60 dzieci. Wychowawczynią była Pani Genowefa Marzęcka , nauczycielka tutejszej szkoły. Dzieciniec szybko spełnił oczekiwania rodziców a co najważniejsze dzieci. Mimo krótkiego czasu funkcjonowania środowisko lokalne bardzo szybko i wysoko oceniło pracę placówki, nie tylko ze względu na jej funkcję opiekuńczą ale ze względu na wpajane dzieciom wartości i radości życia oraz szeroko pojętej kultury.
Dzięki staraniom społeczeństwa Gorzyc w budynku starej szkoły 1 września 1953 roku otwarto Przedszkole, które czynne było od godz. 8:00 do godz.14:00.Wydawane były 2 posiłki: śniadanie i obiad. Do przedszkola uczęszczało ok. 30 dzieci.
Pierwszą kierowniczką została Pani Waleria Kubicka . Przedszkole posiadało jedną salę zajęć, szatnię znajdującą się na korytarzu, kuchnię bez bieżącej wody. Nie było także zaplecza sanitarno-higienicznego. Była jedna duża miska w której dzieci myły ręce przed posiłkami.A zabawki? to gałgankowa lalka, drewniane łóżeczko zrobione przez któregoś ojca, kołderka uszyta przez mamę i kilkanaście piłeczek zrobionych przez Panią.Dziś z perspektywy czasu wydaje się, że był to stan opłakany lecz wówczas napawał radością i optymizmem. Były to bowiem lata, kiedy każdy jeszcze nosił w sercu świeże rany z czasów okupacji niemieckiej.
Na początku roku 1973 w ramach reorganizacji terenowej administracji państwowej w Gorzycach przestała działać Gromadzka Rada Narodowa. Budynek / obecny dworek/ przeznaczono na nową siedzibę Przedszkola.
Rozpoczęto remont i adaptację pomieszczen. Oficjalne i uroczyste otwarcie placówki nastąpiło 16 kwietnia 1975 roku.Powstały 2 oddziały - wydłużono czas pracy oddziałów do 9 godzin dziennie;tj. od godz. 7:00 do godz. 16:00. W roku 1993 rozwiązana zostaje Gminna Spółdzielnia – Przedszkole przejmuje lokal i otwiera 3 oddział.W roku 1996 dochodzi do likwidacji Banku Spółdzielczego, kolejne pomieszczenie przeznacza się na 4 oddział.
Obecnie Przedszkole to placówka czterooddziałowa do której średnio uczęszcza 90 dzieci w przedziale wiekowym od 2,5 do 6 lat.
Grupa Modraczki skupia dzieci 3 letnie
Grupa Koszałki skupia dzieci 4 letnie
Grupa Żagiewki i Podziomki skupia dzieci 5 i 6 letnie
Zatrudnionych jest 18 pracowników w tym 10 nauczycieli: 7 wychowawców, logopeda, nauczyciel języka angielskiego, nauczyciel religii. Organizowana praca pedagogiczna z dziećmi realizowana jest przez Program edukacji przedszkolnej: NASZE PRZEDSZKOLE. Ponadto placówka posiada programy autorskie, których treści realizuje w zależności od potrzeb i wynikających z pracy zadań. Są to Programy :
- Wychowawczy
- Edukacji Regionalnej
- Edukacji Europejskiej
- Edukacji Tanecznej
- Agresji – stop
- Arteterapeutyczny
- Przedszkolak żyje bezpiecznie, zdrowo i kolorowo
Przedszkole ma patrona.Ważne miejsce w wieloletnim funkcjonowaniu placówki w środowisku zajmowała i zajmuje postać wybitnej poetki i pisarki Marii Konopnickiej. O wyborze patronki zadecydował fakt, że umiała w sposób żywy i pełen humoru ukazać codzienne życie dzieci, zabawy, budzić ich wrażliwość na przyrodę i piękno ojczystej przyrody. Nadanie imienia przedszkolu miało miejsce 7 kwietnia 2003 roku z okazji jubileuszu 50 - lecia działalności placówki w środowisku lokalnym przez Wójta Gminy i Sołtysa wsi.
W roku 2014 Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski podjął decyzję o budowie nowego Przedszkola. Ceremoniał uroczystego otwarcia nowej placówki miał miejsce 28.X.2016 roku. Przedszkole posiada 4 sale dydaktyczne, stołówkę, gabinet logopedyczny i plac zabaw. Docelowo można przyjąć 100 dzieci.
HYMN PRZEDSZKOLA
1.Już w przedszkolu dzieci wiedzą co to Wisła ,
Co to Bałtyk, że na Śląsku leży węgiel a znów góry to są Tatry.
Taki polski elementarz,raz zobaczysz i pamiętasz.
Nasze polskie ABC, każde dziecko o nim wie
Wchodzi w głowę, wchodzi w serce jak literka po literce
Coraz lepiej czytasz je nasze Polskie ABC
2.Kiedy będę taki duży jak na przykład są rodzice z książek
Z kina i z podróży poznam kraju okolice
Jak zakładka Wisły wstążka no a Polska jest jak książka.
Nasze polskie ABC każde dziecko o nim wie
Wchodzi w głowę, wchodzi w serce jak literka po literce
Coraz lepiej czytasz je nasze Polskie ABC