Specyfika uzależnień

Dlaczego dzieci i młodzież sięgają po używki?
Według psychologów dzieci sięgają po alkohol, papierosy oraz narkotyki po to, aby:
1. dopasować się do rówieśników - chęć przynależności do jakiejś grupy w młodym wieku jest niezwykle silna, często nastolatki dołączają do kręgu osób palących czy pijących alkohol, nie zdając sobie sprawy, że czynią źle.
2.żeby poczuć się dorosłym - używki są przez młode osoby kojarzone z dorosłością, wolnością, niezależnością oraz luzem,
3.zwalczyć nieśmiałość – alkohol czy narkotyki bardzo często pomagają w pozbyciu się nieśmiałości i nabraniu pewności siebie,
4.wyrazić swoją potrzebę buntu i zmierzyć się z ryzykiem, dobrze się bawić – wiele osób w wieku kilkunastu lat nie potrafi sobie wyobrazić dobrej zabawy bez wypicia puszki piwa czy zapalenia papierosa.

Chcąc przeciwdziałać przedstawionym powyżej uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży, warto od najmłodszych lat już w przedszkolu zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa polegające na uważnym słuchaniu tego, co ma do powiedzenia dziecko w tym wieku, do okazywania bliskości. Ważne jest także stawianie dzieciom rozsądnych wymagań, uczenie ich dyscypliny i tego, jak należy posługiwać się prawdziwą wolnością. Nie należy kupować uczuć pociechy za pomocą markowych ubrań, zabawek czy drogich gadżetów. Warto dołożyć wszelkich starań, aby dziecko czuło się w relacjach ze swoimi rodzicami całkowicie bezpiecznie i otoczone rodzicielską miłością.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, znajdą tu państwo szereg ważnych i istotnych informacji o specyfice uzależnień. Okazuje się bowiem, że zioła, przyprawy, kwiaty i lekarstwa mogą również być psychoaktywnymi substancjami./ Materiały za szkolenia/

Proszę kliknąć w link             Specyfika uzależnień