Szklany świat

szklany wiat 20161115 1244852312W czwartek 10 listopada dzieci z grup starszych wybrały się na wycieczkę do Nowej Obory / k.Koźmina/gdzie zwiedzały maleńką fabrykę produkującą ozdoby świąteczne. Bardzo miły pan przewodnik oprowadzając nas po zakładzie wprowadzał dzieci w tajniki produkcji bajecznie kolorowych i szklanych bombek. Zwiedzanie zaczęliśmy od dmuchalni szkła, gdzie powstają te niezwykłe cudeńka. Dmuchanie bombek przypomina troszkę robienie baniek mydlanych tylko temperatura pracy jest zdecydowanie wyższa bo ok. 600 stopni C.

Kolejnym pomieszczeniem do którego zostaliśmy zaproszeni to miejsce, gdzie bombki dostają zastrzyki tzn. są srebrzone od środka. Mają tam też swoistą szkołę przetrwania - kilkuminutowe wytrząsanie, aby sreberko równo się rozłożyło, potem już tylko kąpiel i do suszenia. Piękne srebrne kule bardzo się wszystkim podobały i mogłyby takie pozostać, ale to jeszcze nie koniec ich podróży. Teraz wędrują do farbiarni, gdzie pani malarka lakieruje je w bajeczne, tęczowe odcienie. Ostatnim etapem naszego zwiedzania była pracownia zdobienia bombek. Panie malarki z niezwykłą precyzją wyczarowywały przeróżne wzory przy użyciu cieniutkich pędzelków z włosia wiewiórek lub bobrów. Wszystko ozdobione brokatem, koralikami, cekinami tworzy ze szklanych kulek prawdziwe dzieła sztuki. Na koniec zwiedzania tego szklanego i magicznego świata każde dziecko otrzymało bombkę ze ślicznym napisem z własnym imieniem. Bombka zawiśnie na prywatnej choince.