Górnik w przedszkolu

gornik w przedszkolu 20181211 1926266927Dzisiaj w naszym Przedszkolu gościliśmy specjalnego gościa pana Kazimierza - prawdziwego górnika. Niedawno obchodzona była Barbórka i z racji tego święta chcieliśmy dzieciom pokazać jak ciężka i niebezpieczna jest praca górnika. Pan Kazimierz przybył do nas w pełnym galowym umundurowaniu, co w naszych stronach rzadko mamy okazję zobaczyć.

Opowiedział dzieciom ,że pochodzi ze Śląska i przez 25 lat pracował w Kopalni Węgla Kamiennego Halemba, gdzie zjeżdżał pod ziemię na głębokość ponad 1000 metrów. W trakcie spotkania, dzieci z dużym zaciekawieniem wsłuchiwały się w niezwykle barwną opowieść o codziennym trudzie górników, pracujących głęboko pod ziemią, o niebezpieczeństwach pracy. Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szabli i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Górnik wytłumaczył dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czapce i kto je nosi. Wszyscy chętnie oglądaliśmy górniczy mundur. Wiemy np. że mundur górniczy posiada 29 guzików,bo tyle miala lat patronka św.Barbara jak zmarła. Nasz gość odpowiadał na liczne pytania dotyczące kopalni, sprzętu górniczego, swojego stroju, śląskich piosenek. Na koniec wszyscy zostaliśmy poczęstowani specjalnymi cukierkami - kopalniakami, jest to czarna jak węgiel anyżowalandrynka. Zawód górnika cieszy się w naszym społeczeństwie wielkim uznaniem, stąd nasz pomysł na zaproszenie przedstawiciela zawodu górniczego.  Zapraszamy do galeri.

wykrzyknik-26Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 2 września. W tym dniu przedszkole czynne jest od godz.6:30 do 16:00

W związku z obowiązkiem publikacji sprawozdania finansowego za poprzedni rok w BIP informujemy iż sprawozdanie finansowe Przedszkola za rok 2018 opublikowane jest na   stronie internetowej Gminy Ostrów Wielkopolski w zakładce BIP - Finanse publiczne i budżet.

wykrzyknik-26  wykrzyknik-26